Иако комбинацијата од зелка, ориз и кора од пита на почетокот звучи чудно, доволно е ова да го испробате еднаш и секогаш ќе поската да го повторите. Следете го рецептот и уживајте!

Состојки:

1 кг тенка кора
1 кг слатка зелка
125 гр ориз
4 кромид
масло, сол, бибер

Подготовка:

1. Исецкајте ја зелката ситно и зачинете со сол. Промешајте го оризот и измешајте го со зелка. Најгоре ставете сол и бибер.

2. Пржете го кромидот во загреано масло, а потоа додадете зелка и ориз. Динстајте го се додека зелката не добие светло жолта боја. Отстранете го од топлата плотната и оставете да се олади.

3. Подмачкајте го садот за печење со масло, наизменично ставајќи кора и подготвеното полнење.

4. Така подготвената пита посипете ја со врело масло и печете ја во добро загреана рерна.Покријте ја големата тава за печење со хартија за печење, а потоа распоредете ги белките од јајцето над неа и печете ја на над 100 степени (во моментот кога ќе се стави во рерната, треба да се загрева до 250, и кога ќе ја ставите внатре, веднаш спуштете ја температурата на 100 степени). Исушете ја кората околу 45 минути.

Најчитани вести