Да, тоа постои. Светски куп на непризнаени држави ќе се одржи во Скопје од 30 мај до 7 јуни.

Оваа информација ја потврди Конфедерацијата на независни фудбалски здруженија (Конифа). Според извештаите на медиумите во Македонија, Србија и Хрватска на првенството учествуваат национални екипи кои не се признати од ООН, ФИФА и УЕФА, а натпреварите ќе се играат на стадионот Тоше Проески.

Конифа има 56 фудбалски асоцијации и непризнаени провинции, вклучувајќи Крим, Абхазија, Тибет, Квебек, Монако, Хаваи, Јужна Осетија…. Кои точно 16 репрезентации на Светскиот куп во Скопје, кои ќе бидат познати точно по квалификациите.

http://www.conifa.org/en/2019/12/02/new-conifa-sportsbet-io-world-football-cup-2020-location-announced/

Најчитани вести