СВР Тетово поднесе кривична пријава против М. К. (30) од село Лопате, Кумановско, поради злоупотреба на лични податоци.

„На 22.8.2019 оштетениот Н. Ф. на социјалната мрежа ‘Фејсбук’ примил порака дека неговиот профил, кој претходно бил деактивиран, станал активен од 16. 8.2019“, информираат од МВР.

По преземените мерки, било констатирано дека пријавениот ги злоупотребил податоците.

извор: Makfax