Еден џихадист е осуден на 28 години затвор, поради обид да убие двајца стражари во француски затвор. Билал Таги (27), Французин од мароканско потекло, ги нападнал стражарите во посебен затвор, за радикализирани исламисти во околината на Париз во 2016 година, додека издржувал петгодишна затворска казна, по неуспешниот обид за заминување во Сирија.

Таги веднаш признал дека сакал да ги убие француските службеници во име на џихадистите од Исламска држава и се заканил дека повторно ќе се обиде ако има можност, но денеска рекол дека се кае и дека се одрекол од смртоносната идеологија на таа организација.

Oсудениот има рок од десет дена за жалба на пресудата.

извор: Makfax

Најчитани вести