Вељко Ражнатовиќ, син на фолк дивата Цеца Ражнатовиќ, во недела ќе го каже судбоносното да со неговата вереница Богдана Родиќ во храмот Свети Сава, а Цеца успеа да организира се за 500 гости за само еден месец.

Како што се кажуваше, Цеца не штедеше пари кога станува збор за свадбата, за која се вели дека е свадба на деценијата, па веќе потрошила наводно 120.000 евра.

Свадбата на Цеце и Жељко Ражнатовиќ привлече големо внимание, а нивните прослави ги објавија странските медиуми БиБиСи и Си-Ен-Ен.

Многумина не знаат што Аркан требаше да стори за да се ожени со Цеца. Пред свадбата, младоженецот мораше да добие благослов на Црквата да се ожени, бидејќи тој имаше 21 година, а претходно беше во брак неколку пати.

Тој упати лична молба до неговата светост, патријархот на Србија, г. Павле.

Бидејќи никој во моментот не знаеше како изгледаше оригиналниот костум на српскиот војвода, Драгиша Спасојевиќ, главниот кројач на театарот „Бошко Буха“, дојде на помош. Целата церемонија беше организирана според традиционалните српски обичаи, така што гостите на свадбата отидоа во селото на Цеца по невеста.

Црковната венчавка се одржа во црквата Свети Архангел Гаврил, а свадбената веселба беше 0во хотелот Интерконтинентал. Тортата на невестата имаше пет ката и тежеше 70 килограми.

Вкупната сметка според медиумите изнесувала 100.000 марки, а сето го платил Аркановиот пријател Џовани Ди Стефано.

Најчитани вести