Застрашувачко писмо за судбината на деветгодишно момче од градот Неум, во Босна и Херцеговина се шири како оган кон социјалните мрежи. Имено, анонимен граѓанин од ова место испратил писмо на страницата „Разбуди се, Неум“, каде што пишува дека мало дете и неговите браќа со години биле малтретирани од татко алкохоличар.

Според писмото објавено од споменатата група на Фејсбук, малото дете било исфрлено од станот од неговите родители иј спие во стар автомобил пред зградата, каде го пронашол сосед кој ја споделил оваа приказна.

„Станав рано, излегов од станот, се договорив со еден пријател да одам на кафе, на излегување во стариот автомобил (кој е паркиран пред станот) го здогледав малиот комшија како спие. Си замислувам ако сум во ситуација како него, млад, зарем не спие на улица? Неговите родители не го пуштаат дома. Навистина жалосно.

Да ве потсетам, ова не е прв пат да се случува, исто така беа од социјалната служба и полицијата, ама ништо од тоа, не им ги одзедоа децата. Никој не прави ништо, државата не реагира, градот не реагира и секако кога ќе кажете некому за тоа сите се тажни сите го знаат тоа, полицијата се обиде да направи нешто но се пропадна, се наведува во писмото.

Потоа, анонимен граѓанин коментирал дека таткото вршел терор врз децата.

Таткото своето дете го врзува со ланец, удира тупаници, има модринки насекаде, неговата мајка го гледа тоа и не реагира. Повеќе пати носат дрва на врвот на зградата, им дава плетени вреќи и додека тој дома лежи, трите деца мораат да носат дрва.“

Ако продолжам да ви кажувам, ќе ми требаат два дена да ја кажам целата приказна. Тие велат дека малиот е крадец, ваков или таков, но кога истото дете што го повикуваат со кое било дадено име седнува со вас да разговара за тоа како живее, навистина е е незгодно. Верувајте ми, ова е нешто за што треба да се вознемириме “, напишал тој.

Имено, малото дете завршило во автомобилот со тоа што пред два дена неговите родители го исфрлиле од дома, а и нема јадено ништо цел ден.

„И, така го прашувам зошто не оди дома, зошто спие тука, а тој ми одговори дека мајка му и татко му го избркале и дека два дена не е појден на училиште, а чантата му е дома. Немам јадено, од вчера ми рече малиот“, стои во пораката.

Со солзи во очите отидов во станот и му дадов сендвич да јаде, по што го донесов во станот да се загрее. Луѓето не станува збор само за приказна, јас ја кажувам вистината! Затоа ве молам, да станеме и да им покажеме на сите дека не го дозволуваме тоа. Ајде да сториме нешто кога никој нема да стори “, се вели во потресната порака.

 

Најчитани вести