Слатки, брзи и вкусни

Состојки:

- 4 јајца

- 8 лажици шеќер

- 200 гр. чоколадо за готвење,

- 1 маргарин (путер)

- 16 лажици брашно

Подготовка:

Маргаринот и чоколадото стопетеги. Посебно изматете ги јајцата и шекерот. Изматените јајца и шеќер додадете ги во чоколадото и маргаринот. Потоа полека со мешење додадете 16 лажици брашно. Смесата измешајте ја добро и полека сипајте ја во калапи.

Рерната загрејте ја на 220 степени и печете ги мафините 5-8 минути. Ако сакате внатрешноста на мафините биде потечно чоколадото, печете ги 5 минути.

Печените мафини по желба посипете ги со шеќер во прав или послужете ги со топка сладолед од ванила.

Најчитани вести