Наместо мусака, за која е потребно доста мелено месо, послужете ефтино и доста вкусно јадење – хармоника компир

Состојки:

• 5 големи компири

• 1 кромид

• 200 мл. неутрална павлака

• 150 гр. сланина

Подготовка:

Олупете го компирот и исечете го на кругови средна дбелина

Кромид исчистен сечете го во вид на ребра

Подмачкајте ја тавата, па редете ги подисправени круговите компир а мегу нив ставајте од кромидот.

Посолете со сол и бибер (пикантно по желба) па залејте ги со павлака и печете во рерна на 200 степени.

Откога ќе се испече компирот, исецкајте ја сланината на коцки и испржете ја да биде крцкава.

Истурете ја сланината со маснотијата врз компирот и печете уште неколку минути рорерна. 

Најчитани вести