Францускиот претседател Емануел Макрон ненадејно и ненајавено ги повикал српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи денес да се сретнат, дознава српскиот портал Блиц.

Вучиќ и Тачи се во Париз на Мировниот форум. Поради разговорите со францускиот претседател, Вучиќ го напушти Панелот за мултилатерализам, во кој учествуваше на Форумот. Патем, Макрон синоќа се сретна со Вучиќ, со кого разговараше повеќе од еден час.

„Макрон сака повторно да го види Вучиќ, а потоа заедно со Вучиќ и Тачи“, изјави дипломатски извори за Блиц. Макрон претходно ја повтори својата намера директно да ја вклучи Франција во дијалогот Белград - Приштина што е блокиран долго време.

Макрон, исто така, ја истакна својата решеност да започне дијалогот за време на неговата посета на Белград. Претходно, на самитот во Берлин, одржан кон крајот на април, тој реагираше невообичаено остро на забелешките на тогашниот косовски премиер Хашим Тали, за кои сметаше дека неговите тврди ставои се неприфатливи.

- Вие не сте во состојба да побарате ништо, нема да добиете ништо, дури ниту визна либерализација. Дали знаете зошто? Јас нема да ви го дозволам тоа “, му рече Макрон во тоа време на Харадинај.

На почетокот на октомври годинава, францускиот претседател во Њујорк му најави на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ дека ќе се вклучи во решавањето на косовското прашање лично, веднаш по изборите во Косово.

Што кажа Вучиќ за Тачи синоќа, по средбата со Макрон?

Вучиќ синоќа во Париз изјави дека Хашим Тачи не му кажал на францускиот претседател Емануел Макрон за што навистина бара и застапува во врска со преговорите со Србија.

Вучиќ, коментирајќи ја изјавата на Тачи дека му кажал на Макрон дека Приштина е расположена за мировен договор со Белград, рече дека тој го слушнал истото од него и пред две или три години.

„Тој е подготвен за мировен договор во кој би се признало независно Косово, без никакви услови и компромиси. Тоа е како да јас да излезами и да речам дека сум подготвен за фантастичен договор со ЕУ, ќе ни донирате 15 милијарди евра а ние во Србија ќе признаеме дека ЕУ не направила ништо лошо во минатото. Тачи зборува дека ние во Србија треба да бидеме среќни што сме признаени како држава, и дека и тој ќе не признаел. За што зборувата човекот, кого тоа ќе признаваат Тачи и Косово? Ние сме признати како независна и самостојна земја во ООН, така што не ни треба нивното признание “, рече Вучиќ.

Вучиќ рече декаТачи на Макрон му го зборувал само она што Макрон сакал да го слушне. Вучиќ потврди дека Макрон му кажал за намерите Европа да посредува помеѓу Србија и Косово и да дојде до решение за косовскиот проблем.

Најчитани вести