Три лица исчезнаа, а 35 се повредени во големите шумски пожари што вчера го зафатија источниот брег на Австралија

Повеќе од 100 куќи се уништени во пожарите во деловите на земјата кои се погодени од суша.

Пожарникарите се борат со повеќе од 90 пожари ширум Нов Јужен Велс. Меѓу повредените, 16 се пожарникари.

извор: Makfax

Најчитани вести