Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, и германската канцеларка Ангела Меркел, вечерва, од Берлин, порачаа дека на земјите од Западен Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ. Најавени се нови специјални проекти за соработка и помош со Северна Македонија и Албанија за да се намали разочарувањето од неуспехот да се добие почеток на преговорите со ЕУ.

Фон дер Лаен вечерва во Берлин одржа заедничка прес-конференција со германската канцеларка, Ангела Меркел, на која и двете политичарки уште еднаш го потенцираа значењето на европската перспектива за земјите од Западен Балкан.

„Цврсто сум убедена дека за нас е од големо стратегиско значење да го приближиме Западен Балкан што поблиску до ЕУ. Сè додека не може да се отворат пристапните преговори со сите сили, ќе се обидувам да развивам заеднички проекти кои по патот на потесната соработка ќе ги приврзат земјите од Западен Балкан поблиску до нас. Ако ние не го сториме тоа, некои други ќе го искористат вакуумот, а тоа не го сакаме. Албанија и Северна Македонија презедоа неверојатни напори за да ги исполнат критериуми што ние од нив ги баравме“, рече Фон дер Лаен.

И Меркел ја критикува блокадата на Франција. „Уште еднаш кажав дека од стратегиски европски интереси сметам дека е од екстремна важност овие земји да не ја загубат надежта за членство во ЕУ“, рече Меркел.

извор: Makfax

Најчитани вести