Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, го именува Нафтали Бенет, лидерот на ултрадесничарската партија Ново Пправо, за министер за одбрана. Тој ќе го преземе местото министер за одбрана од Нетанјаху, кој речиси една година ги извршуваше функциите премиер и министер за одбрана.

Во претходниот состав на владата на Нетанјаху, Бенет го предводеше Министерството за образование.

извор: Makfax

Најчитани вести