Некои семејства се во шоу бизнисот со генерации. Токму овие династии покажуваат дека талентот, парите и моќта често одат рака под рака.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-01.jpg

Некои од овие семејства владеат со шоу бизнисот уште од ерата на немите филмови, а некои се прославиле неодамна.

Ова се 10-те најбогати семејства во шоу бизнисот:

Чаплин

Чарли Чаплин е едно од најпрестижните имиња во филмската индустрија. Тој се има појавено во над 130 филмови, од кои некои се сметаат за најдобри на сите времиња.

Покрај Чарли, во семејството Чаплин има 11 деца, од кои 8 се во шоу бизнисот.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-02.jpg

Фонда – Најмалку 240 милиони долари

Кариерата на Хенри Фонда траеше повеќе од 5 децении. Актерот се покажа ви Холивуд, но и на Бродвеј.

Тој е татко на познатата актерка Џејн Фонда, како и на актерот и режисер Питер Фонда.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-03.jpg

Копола – Над 355 милиони долари

Ова е можеби најважната династија во филмската индустрија. Најпознатото име од семејството е Френсис Форд Копола, кој сигурно го знаете како режисер на трилогијата „Кум“.

Покрај Френсис, и неговата сестра Талија е во шоу бизнисот, но како актерка. И актерот Николас Кејџ потекнува од ова семејство.

Внуката на Френсис, Софија Копола, е исто позната режисерка.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-04.jpg

Смит – 364 милиони долари

Вил Смит го стекна своето богатство во филмската индустрија. Се прослави со серијата The Fresh Prince of Bel-Air и од 90-тите до денес, се има појавено во неколку блокбастери.

Вил е во брак со Џејда, која е актерка, продуцент и режисер, а постепено, и неговите деца почнуваат да го освојуваат светот на шоу бизнисот.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-05.jpg

Томи Мотола и Талија – 460 милиони долари

Томи е едно од најбогатите имиња во музичката индустрија. Тој е еден од партнерите на Casablanca Records, а дел од богатството направи со компанијата Sony Music.

Томи е во брак со ѕвездата од Мексико, Талија, која е пејачка и популарна актерка во сапуници.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-06.jpg

Озборн – 470 милиони долари

Ози Озборн се прослави со неговиот бенд Black Sabbath. После реалното шоу The Osborunes од 2002-ра година, неговото богатство се зголеми.

Бидејќи во шоуто главните ликови се членовите на семејството Озборн, тие брзо станаа познати и многу богати.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-07.jpg

Том Бреди и Жизел Бундхен – 580 милиони долари

И Том и Жизел се успешни во нивните кариери. Том Бреди е добро познат спортист, а Жизел со години важеше за модел со најголема заработка.

Парот е заедно цела деценија и имаат две деца.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-08.jpg

Бекам – 1 милијарда долари

Дејвид и Викторија Бекам се заедно од 1997-ма година и се запознаа додека Викторија беше дел од Spice Girls, а Бекам фудбалер кој ветува многу. Заедно тие станаа уште помоќни и побогати.

Викторија денес е важно име во модната индустрија, а парот често е канет и на кралски настани.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-09.jpg

Картер – 1,4 милијарди долари

Џеј Зи и Бијонсе се најмоќниот пар во музичката индустрија. Оваа година Џеј Зи стана првиот хип-хоп артист кој влезе во „клубот на милијардери“, а неговото богатство постојано се зголемува.

И двајцата потекнуваат од сиромашно семејство, но направија вистинска империја со нивната музика.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-10.jpg

Кардашијан – Речиси 1,8 милијарди долари

Невозможно е да се зборува за богати и моќни семејства, а да не се спомне кланот Кардашијан-Џенер. Ова име е познато повеќе од една деценија, а Кардашијанс го имаат можеби најраскошниот живот во индустријата.

Најбогата од семејството е Кајли Џенер, која е прогласена и за најмладата милијардерка во светот.

bekamovi-kardashijans-najbogatite-semejstva-vo-shou-biznisot-11.jpg

 

Најчитани вести