Шефот на британската разузнавачка служба, МИ6, Алекс Јангер, го предупреди Кремљ да не го потценува Западот, откако нападот со нервниот гас над поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, предизвика стравувања поради руската тајна активност во странство.

Во своето второ големо обраќање од 2014 година, откако беше именуван за лидер на МИ6, Јангер рече дека Русија е во постојана конфронтација со Западот, пренесува Ројтерс.

извор: Makfax