Поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кој беше отруен со новичок првично не сакаше да верува дека руската Влада се обидела да го убие и продавајќи тајни за МИ-6, тој беше нескротлив руски националист, пишува во новата книга новинарот на Би-Би-Си, Марк Урбан. Како што се наведува во книгата, Скрипал се борел со тоа да се помири со неговата ситуација по нападот врз него и неговата ќерка. Поранешниот шпион постепено почна да сфаќа дека бил цел на Кремљ, вели авторот.

Двајцата беа цел на напад во март и за малку ќе ги загубеа животите. Кога Скрипал се разбуди пет недели подоцна од кома, тој се соочи со некои “тешки психолошки прилагодувања” – не само фактот дека во почетокот не сакал да признае дека бил цел на убиствениот заговор во Кремљ “.
Урбаната книга, „Документите на Скрипал“, е објавена оваа недела. Во него, Урбан се сеќава на серија состаноци со Скрипал во летото 2017 година, кога рускиот шпион живеел тивко и очигледно безбедно во купена куќа од МИ-6 во Солсбери.

Според Урбан, Скрипал рекол дека не сака да биде директно цитиран, објаснувајќи: “Гледаш, ние се плашиме од Путин”.
Тој не веруваше дека лично е во опасност, но сакаше да избегне изјави во јавноста, наведува авторот на книгата.

Книгата не одговара на клучното прашање за тоа зошто поранешната организација на Скрипал – „ГРУ“, се обиде да го убие непосредно пред претседателските избори во Русија, пренесува „Гардијан“. Неговите двајца потенцијални атентатори, полковник Анатолиј Чепига и Александар Петров, се службеници за разузнавање во кариерата, смета владата.

Урбан ги поткрепува извештаите дека Скрипал ги информираше западните разузнавачки агенции по неговото преместување во Велика Британија во 2010 година, по размена на шпион. Тој патувал во САД во 2011 година, Чешката Република во 2012 година и Естонија. Минатото лето, тој помина една недела во Швајцарија во кој ја информираше својата разузнавачка служба, пишува Урбан.

Сепак, овие посети не објаснуваат зошто Москва ќе се обиде да го убие со новичок, агент на нервот од советската ера.

Сегашната локација на Скрипал е непозната. Јулија Скрипал посочи дека има намера да се врати во Русија во некоја фаза, но досега се чини дека не го сторила тоа.

извор: Makfax