Меркел: Ја разбирам загриженоста, но омразата не е одговор

Германската канцеларка, Ангела Меркел денеска изјави дека сериозно ја разбира грижата на Германците во врска со злосторствата извршени од мигрантите, но рече дека нема „оправдување” дека одговор на сето тоа неможе да биде омразата, не треба да се негува симпатија кон нацизмот или насилството, додаде таа.

Меркел во своето обраќање пред парламентот објасни дека сфаќа дека многумина се загрижени за насилните кривични дела на мигрантите по убиството на германецот во Хемниц, за што беа и уапсени еден Иранец и еден Сириец.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари