Најбогатата српкиња помага болници, гради Цркви, навива за Ноле, а милијардите ги заработила од инает (ВИДЕО+ФОТО)

Најбогатата српска жена, Убавка Митиќ, беше во ложата на Новак Ѓоковиќ за време на финалето на УС Опен, што предизвика големо медиумско внимание.

Убавка Митиќ, или Ребека Мекдоналд, е "тешка" над 2 милијарди долари. Таа е сопственик на трговско друштво за гас. Три пати по ред, таа беше прогласена за бизнис-жена на годината во Канада.

- Девојчето, Убавка Митиќ, отиде во Канада и стана Ребека Мекдоналд. Тоа беше трнлив пат. Тоа е многу потешко отколку што мислат младите. Запад не е за секого. Тоа беше авантура. Кога си млад, не мислиш многу. Никогаш не сум зажалила. За да преживее на Запад е многу тешко. Горда сум што сум канаѓанка со српско потекло ", рече таа во интервју за ТВ Храм.

Таа вели дека не се осмелила да си дозволи носталгија, бидејќи тешкиот период би бил уште потежок.

- Првиот кислород го вдишав во Сараево, но бев подигната во Белград. Мојот починат дедо беше благајник во црквата. Никогаш ништо не му се поклопуваше со парите, и тој секогаш се секираше, што ми остави длабок впечаток", се присетува таа.

Забележува дека семејството на Мекдоналдс е големо и силно католичко семејство.

- Доволно е да кажам дека мојот покоен сопруг е 11-то дете.

Успеала за инает на нејзиниот сопруг

- Во Канада, направив промена што беше голем земјотрес за канадските концепти. Прво започнав бизнис во Канада и потоа се проширив во други земји. Јас сум израсната во оваа земја која има ист пристап кон жените и мажите во образованието. Кога дојдов во Канада, бевме многу понапредни во однос на правата на жените ", рече таа.

Кога решила да влезе во бизнисот во Канада, таа немала поддршка.

- Сите ми кажаа дека немам шанса, бидејќи жените не работат така во Канада. Немав ниту поддршка во моето семејство. Влегов во бизнисот, бидејќи мојот покоен сопруг ми рече дека не можам да успеам. Јас сум многу тврдоглава, имаме ние сопствен инает. Го направив тоа за да му покажам дека е можно. Многу малку знаев за бизнисот, но со текот на времето научив, вратата беше многу тешко да се отвори, но мојата предност е тоа што го поставив тука – ја раскажува приказната Ребека.

Вели дека никогаш не прифатила "не" како одговор.

- Сè уште поминувам многу време со млади девојки и жени, бидејќи чувствувам многу проблеми кога сите во Северна Америка ги обвинуваат мажите за неуспехот на жените. Една жена треба да застане како маж зад она што сака да го направи. Србија ме подготви повеќе за Западот отколку што Западот го стори тоа- рече таа.

Таа ја изградила црквата по угледот на Студеница, и се разочарала

Според неа, како што се развивал бизнисот, гледала успехот да го дели со луѓе.

- Верувам во фокусирано давање. Бидејќи еден човек лесно може да се вознемири. Никогаш не им давам на поединци, освен на децата што сакам да учат. Давам на болници ... Знаете, мора да бидам искрена, дојде мојата покојна мајка и ми рече дека им давам на сите, но не им давам доволно на Србите во Канада. Мислев дека тие се дел од сите нив ... Морав мајка ми да слушам како добро дете. Ја прашав мајка ми што е најдобро да се направи и рече - да се направи црква. И јас изградив црква во Торонто. Ја изградив по угледот на Студеница. И се разочарав, бидејќи ние како Срби, како што реков, особено на Запад, не сме најсложени. Црквата беше одвоена од нашата матица, што беше многу тешко за мене. Се надевам дека сега е помлада генерација и дека ќе составиме ... верувам во само една црква ", рече таа.

Таа вели дека е лесно да дадете совети кога не сте во неволја

- Нашата земја ја снајде најлошата трагедија - граѓанска војна. Од друга страна, многу работи се исчистени. Сега треба да се изгради. Потенцијалите се високи и ние треба да го искористиме тоа", рече Ребека Мекдоналд.

Поврзани

Најнови вести

Коментари