(Видео) Австриски новинар насилно сакал да влезе кај Грабар-Китаровиќ

Во просториите на Хрватската стопанска комора во вторникот наутро почна хрватско-австрискиот економски форум, за време на кој се случи мал инцидент.

Австрискиот новинар на „Кроненцајтунг“ насилно се обиде да влезе во собата каде што Колинда Грабар-Китаровиќ и австрискиот претседател Александар ван дер Белен водеа приватен разговор.

Кога насобраните се обиделе да го спречат да влезе, Австриецот почнал да негодува и да вика дека Хрватска е „полициска држава”, по што осигурувањето морало да го спречи со примена на сила.

Имено, репортерот мислел дека само нему не му се дозволува да влезе во просторијата бидејќи претходно го видел официјалниот фотограф внатре.

Останува да се види дали ќе има санкции за споменатиот новинар.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари