Ѓоковиќ е Кралот на Америка: Моќниот Новак го среди Дел Потро за историска титула (ФОТО+ВИДЕО)

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го освои УС Опен по третпат во својата кариера. Ѓоковиќ  стигна до 14. Гренд-слем титула со постигната победа над Хуан Мартин Дел Потро со резултат 3: 0 (6: 3, 7: 6 (4), 6: 3).

Финалето на "Артур Еш" во Њујорк траеше три часа и 15 минути. Ѓоковиќ освои 3,8 милиони долари за победата и ќе биде трет на АТП листата во понеделник.

Ѓоковиќ ја освои втората титула на Гренд оваа сезона, бидејќи беше најдобар на Вимблдон.

Поврзани

Најнови вести

Коментари