Таа е првиот супермодел – еден скандал ја чинел славата и ја испратил во лудница каде доживеала 104 години (ФОТО)

Таа беше првиот вистински супермодел и муза на многу уметници, а целиот нејзин свет се распадна кога таа се најде во центарот на скандал.

Таа била позната како најсовршен модел, а во времето на нејзината најголема слава на насловна во весник е објавена статија "Цел Њујорк и се поклони на вистинската Мис Менхетен".

Одри Мунсон овој прекар го заработила поради совршените пропорции на лицето и телото, била инспирација на голем број уметници кои по неа правеле слики и скулптури кои се уште се изложени во Менхетн, Бруклин и Бронкс. Според некои наводи Одри позирала за разни уметнички дела повеќе од било кој друг модел, дела инспирирани од нејзиниот лик се вообичаени во Њујорк, и дека дури и њујорчани не се свесни за тоа.

"Таа беше првиот супермодел кој имаше овации од општеството", вели Дајан Розас, автор на "American Venus: The Extraordinary Life of Audrey Munson, Model and Muse".

 
 
 
View this post on Instagram

Remembering model and actress Audrey Munson (1891-1996), who passed away 22 years ago today at the age of 104. Munson moved to New York at the age of 17 in the hopes of pursuing an acting career. While she found work on Broadway, her ravishingly beauty led to her also working as a model. She posed for various sculptures, many of which are now considered classic pieces of art, and is sometimes referred to as “America’s First Supermodel”. Among the most famous pieces for which Munson served as a model is the figure atop the Maine Memorial in New York’s Central Park. In addition to modeling, she also appeared in early silent films and was the first woman to appear fully nude in a non-pornographic American film, which was a case of art imitating life as she played an artist’s model in “Inspiration” (1915). She only made 3 films, all of which were thought to be lost until a print of her 2nd film, “Purity” (1916), was discovered in the 1990s. Munson found herself, perhaps unwittingly, involved in a scandal when her landlord murdered his wife in the hopes he could then marry her. She denied ever having encouraged his romantic inclinations and the landlord was eventually sentenced to death for his wife’s murder. But, the damage was done. By the early 1920s, Munson was displaying some erratic behavior and that, combined with changing tastes and times, and her recent scandal, made work hard to come by. Never married, she was living with her mother who was working as a door to door salesperson to support them. The depressed beauty attempted suicide, leaving her desperate mother to commit her to an insane asylum. Diagnosed with depression and schizophrenia, she remained institutionalized for the rest of her life...another 65 years😞🙏🏼💖. It is said that once her mother died in 1958, she had no visitors for decades. I can’t even imagine...I see she had several half siblings, I can’t imagine why she was so abandoned. Thankfully, the daughter of one of her half-siblings discovered her in the asylum in the 1980s and thereafter she was not so completely isolated. After her death in 1996, her grave remained unmarked until 2016 when a market was finally placed 😞🙏🏼💖.

A post shared by Vintage Stardust (@vintage_stardust) onFeb 20, 2018 at 10:51am PST

Родена е во 1891 година во Рочестер. Нејзините родители се развеле кога била мала и се преселила во Њујорк со својата мајка. Додека оделе на Бродвеј еден ден, еден фотограф ѝ се обратил и ја замолил да ја фотографира. Одри имала 15 години.

Бѕила забележанa од уметницата Исидора Конти, па така Одри брзо стана баран модел. Иако позирањето честопати барало Одри да биде гола, ниту нејзината мајка не се спротивставила.

"Таа беше муза, имаше дар за да ги инспирира уметниците, и затоа сите ја бараа", наведува Розас.

Таа слава и ја донела првата филмска улога. Филмот "Инспирација" од 1915 година е првиот не-порнографски филм во кој се појави голотијата и токму тоа беше Одри.

Потоа таа се појави во неколку други филмови и почна да заработува многу пари, а нејзиниот далечен татко им кажал на медиумите дека Одри ги трошела тие пари како "вода".

Но, во 1919 година, целиот нејзин свет се распадна кога стана главна приказна за кривично дело. Нејзиниот поранешен станодавач, Валтер Кин Вилкинс, бил уапсен за убиство на неговата сопруга.

Вилкинс тврдел дека ја убиле провалници, но полицијата пронашла многу дупки во неговата приказна. Полицијата тврдеше дека Вилкинс имал мотив за убиството на неговата сопруга - очајно сакал да се ожени со Одри Мунсон со која бил опседнат откако и го изнајмил својот стан, пишува Њујорк пост.

Вилкинс бил прогласен за виновен и осуден на смрт.

Публицитетот што приказната ја добила јавно и ја уништило кариерата на Одри, и таа се преселила кај својата мајка во градот Мексико, во државата Њујорк. Таму, нејзината мајка од врата до врата продавала садови, така што двете од нив би имале од нешто да живеат. Таа продолжила да глуми, но не толку успешно како што некогаш глумела, а исто така земала ново уметничко име - бароницата Одри Марија Мунсон-Монсон.

Очајна, во 1922 година се обидела да се самоубие со труење. Се опоравила, но во 1931 година била испратена во лудницата во Огденбург. Останала таму до нејзината смрт во 1996 година. Имала 104 години и е погребана во необележан гроб.

"Што се случува со моделот на уметникот. Се прашувам колку од моите читатели застанале покрај ремек дела направено по мене и колку од нив се прашуваат: Каде е таа, оваа девојка која е толку убава", пишува Одри Мунсон во колумна во весниците во 1921 година.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари