Проклетството на светските прваци: Франција ja продолжува низата, а ја чека уште полоша судбина

 

Последниот првак кој победи после освојување на светските насловите е Бразил од 1994 година, а светскиот првак не ја помина групата на последните три првенства

Франција во четвртокот ја продолжи неславната традиција на актурлните светски прваци. Неверојатно звучи податокот од 1994 година првак во светот не успеа да ја добие утакмицата после подигање на трофејот.

Последен кој на тоа му успеа беше Бразил во декември 1994 година со 2:0 ја победил Југославија.

Франција имала прилика да го преките тој редослед, но во Лига на нациии одиграла 0:0 со Германија.

Интересно е што црната низа ја започна токму Франција 1998 година. Во првата утакмица после СП тогашен првак резимирал 2:2 со Австрија. Четири години подоцна Бразил во својата премиера после освојување на СП поразен е од Парагвај со 1:0

Италија ги освои насловите во 2006, а на првата утакмица после првенството ги чекаше Хрватска која им нанела пораз од 2:0. Шпанците го продолжуваат низот одигрувајќи 1:1 со Мексико, а во 2014 година ги дочекавнме со Германците. Интересно е што Германците после првенството изгубиле со 4:4 од Аргентина, истата екипа кои ја добија во финалето.

Но Франција веројатно треба повеќе да ја загрижи проклетството кое светските прваци ги следи на идното првенство. Имено, на трите последни првенства актуелниот првак излегол од групите. Се тргна во 2010 година во Јужноафриканската Република кога ќе ги посрамоти Италија , а во 2014 на првенството во Бразил крах доживеа од тогашниот првак на Шпанија . Германија оваа година во Русија само го продолжи тој низ...

Ќе ја видеме каква судбина ја чека Франција, дали тое е само најава дека нема ни 2020 година во Катар? Времето ќе покаже...

Поврзани

Најнови вести

Коментари