Брза пица – рецепт кој што воодушеви многумина

Ова е сигурно најбрзиот и едноставен начин за подготовка на тесто за пица. Испробан е безброј пати и воодушевил многу читатели.

Состојки за тесто:

1 чаша ( од 2 дл.) јогурт

2 чаши брашно

2 лажици масло

1/2 лажички сол

1/2 прашок за пециво

Подготовка:

Од брашното, солта, прашокот за пециво, маслото и јогуртот, замесете тесто.

Тестото веднаш растегнете го на побрашена подлога, па ставете го во тепсија. Погледнете онлајн мени од некоја пицерија и ѕирнете ги состојките од одредени пици, а потоа експериментирајте со вкусовите, по желба.

Печете во рерна загреана на 220 степени, околу 10-на минути.

Најнови вести

Коментари