Бразилецот Роналдо нов газда на шанскиот прво лигаш Реал Валадолид

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдо стана мнозински сопственик на шпанскиот клуб Валадолид.

Роналдо се надева дека неговото фудбалско знаење ќе помогне Валадолид да биде успешен клуб.

 Валадолид оваа сезона се вратил во првата шпанска лига, каде што игра 41 пат во 90 годишната фудбалска историја. Последен пат Валадолид играл во премиер лига 2013-2014 година.

Роналдо е еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, играл за Крузерио, ПСВ, Барселона, Интер, Реал Мадрид, Милан и Коринтијас каде што и ја завршил својата фудбалска кариера во 2011 година.

Освоил бројни клупски трофеи, додека со репрезентацијата на Бразил го освоил Светското првенство 1994 и 2002 година.

Поврзани

Најнови вести

Коментари