Нов тренд

Утринска детоксикација со овие три фантастични чаеви

Иако секој од нас има различни утрински рутини, речиси сите сакаме да го започнеме денот со ароматични и вкусни напитоци.

Додека некој смета дека не може да се разбуди без кафе, некои повеќе сакаат какао или пак вкусен и здрав чај. Чајот е една навистина здрава опција која не само што ќе му годи на вашето тело и кожата, туку и ќе ви ја даде и потребната енергија за денот.

Денеска издвојуваме три фантастични чаеви за утринска детоксикација на организмот и за вистинско уживање во првите минути од денот.

Чај со цимет

ci1

Циметот е вториот најмоќен антиоксиданс на светот. Помага во намалувањето на тежината, како и ги топи масните наслаги. Тој е одличен зачин и вкусен додаток во чаевите.

Рецепт:

– Зелен чај

– Една лажица цимет

– Сок од лимон

– Мед

Чај со ѓумбир

ginger_tea

Овој чај е одличен избор ако чувствувате мачнини и имате проблеми со желудникот, но исто така, ќе ви даде енергија и ќе ви го ревитализира целото тело. Ги смирува болките, го регулира нивото на шеќер во крвта поради што е одлична замена за кофеинот што ви е потребен наутро.

Рецепт:

– Зелен чај

– Сок од лимон

– Една лажичка ѓумбир

– Мед

Чај со куркума

ginger-and-turmeric-tea

Совршен за сјајна кожа, ја подобрува функцијата на црниот дроб и намалува било какви воспалувања.

Рецепт:

– ¼ лажица куркума

– 1 лажичка ѓумбир во прав

– Две шолји вода

– Една супена лажица мед

Најнови вести

Коментари