Тема на денот

Кој ќе крене глас против напад на Сирија?

Иако тензијата околу Сирија се чини дека се стиша малку во последните 24 часа, постои реална опасност дека ова е затишје пред бура.

Во фокусот, секако е Американскиот претседател Доналд Трамп. Неговиот профил на Твитер овие денови сигурно добива значителен сообраќај поради тоа што се чини дека само таму блеснуваат најновите и нецензурирани мисли на еден човек кој ја предводи најголемата, а во моментов заканувачка воена сила во светот.

Трамп најде канал за директна комуникација, без посредник, но неговите пораки во текот на оваа недела беа прилично контроверзни, некои дури би рекле и шизофренични.

Неделата започна со огнено објавување на напад врз Сирија, за да се стиша некаде во последните 24 до 48 часа на други теми.

Немојте да се изненадите ако тоа е неговата тактика, но ние зборуваме за човек со искуство во шоу-бизнисот, па сега најопасното прашање на геополитичката сцена е: "Во следното продолжение, погледнете ...".

Додека многумина стравуваа дека ќе се случи минатата ноќ, затоа што некои извори шпекулираа дека нападот бил подготвен за во текот на ноќта од четврток до сабота. Во меѓувреме, Трамп на својот Твитер се занимаваа со домашните прашања, така што, меѓу другото откри следново:

"Најголемото богатство на Америка е нејзиниот народ, и мојата администрација го слуша вашиот глас и ви го чува грбот. Ние се бориме за тоа секој Американец да има иднина вредна за почитување, цел и гордост. Американски дух се врати!"


Дека Трамп сака да пишува со големи букви тоа веќе им е јасно на сите, но иако оваа порака звучи прилично протоколарно, како да е копирана од еден од неговите говори пред своите поддржувачи во Америка, но, таму се издвојува нешто многу интересно.

Имено, додека добар дел од Американците, заради своите обврски и не така внимателно ги следат политичките случувања, на една политичка група ова и е многу важно прашање - најлојалните неговите поддржувачи, американските анти-естаблишмент десничари.

Нивниот глас Трамп очигледно не го слуша. Имено, во Соединетите Американски Држави веќе некое време има многу интересна политичка трансформација, што е речиси целосна. Факт е дека денес во САД во овој момент, токму анти-естаблишмент десницата најгласно го крева својот глас против војната, против воена интервенција, против промена на режимот и анти-империјалистичка политика.

Зборуваме за промена на парадигмите, замена на тези, погрешно испечатени политички компаси. Левицата отсекогаш бил онаа која се спротивставува на војната, која излегува на улица, пишува прокламации, ја бојкотираа униформата - тоа е, во целиот западен свет, јасно препознатлива и непогрешливо карактеристична левица.

Од друга страна, десничарите отсекогаш биле во потрага по нова војна, нови конфликти, да се испразни складиштето на бомби и да се пополни со нови. Тие се тешки, безмилосени и арогантни - не се грижат за другите народи, другите култури и подготвени да тргнат во секоја прилика која може да доведе до нивната сакана војна.

Но, не повеќе. Овој стереотип во последниве години едноставно исчезна, не само што исчезна, стана инвертен до точка во која анти-воените прогласи денес доаѓаат само од десната страна, и анти-естаблишмент десничарските секции, кои често се нарекуваат како "екстремната десница".

Се разбира, оние што внимателно го следат она што се случува, кој и кога зборува, не им е ништо ново, но фасцинацијата е несомнена.

Кога зборуваме за американски левичари тогаш всушност паѓаме во стапицата на терминологијата.

Во Америка има левичари, во таа вистинска смисла на зборот - жестоки антикапиталисти, анти-империјалисти. Но, нивните траги овие денови можат да се најдат само за да се прикријат на маргините на интернет ресурсите, и живеат таму се помалку и помалку, како промената во терминологијата да ги ништи нив самите. 

Имено, она што денес се нарекува "левица" во Америка е сосема поинакво. Првенствено зборуваме за либералите, а нивните радикални отпадници често се нарекуваат "воини на социјална правда" (SJWs).

Терминот, всушност, е навредлив, а станува збор за помлади луѓе кои се борат за голема, како што вели името "социјална правда", но често одат во различни екстреми. Од нивните кујни извираат секакви неправди, кршења на човековите права, занемарување итн. Честопати тие ги измислуваат за да се борат против нив. Зборуваме за нешта како "силување со поглед" или пак тврдењето дека жените се "силувани" ако некој некултурен индивидуално зјапа во нив...

Со отворањето на ваквите фронтови, важноста на борбата против вистинските социјални неправди е намалена, на пример, против вистинското силување, кое сѐ уште е еден од главните проблеми ширум светот.

Споменатите групи се нарекуваат левичарски, нивните непријатели ги нарекуваат левичари, медиумите ги нарекуваат левичари и, всушност, целосно го разбија терминот левичари.

Но, постои поголем проблем отколку промена на термините и битките на ново дизајнираните фронтови, има проблем во нивниот став. Многу од нив не само што немаат антивоени ставови како што се поранешните левичари, тие немаат ништо против војната, а често дури и ја поддржуваат војната.

Не, тоа не значи дека во САД има привилегирана нова младина која сака глобално бомбардирање. 

Се работи за млади луѓе чија перцепција секојдневно е условена од медиумите, па дури и ако се "симнат" од главните медиуми, има неколку такви " "алтернативи", кои во суштина се воени поттикнувачи (хушкачи).

Војната на овие млади луѓе е морален и хуманитарен избор.

Никој од тие млади луѓе денес не вели, барем не се мнозинство, "ние сме тука да ја нападнеме Сирија, затоа што ќе ги зајакнеме своите геополитички интереси во важен регион" - како што "поранешните" десничари сакаат да слушаат.

Денес, на Американците им се сервира "хуманитарна војна" - за која и служат слики од мртви деца од Дума и Гута да разбудат емоционална реакција која брзо го отвора умот и ги претвора во про-воени дронови.

Не е важно кој е на власт. Тивко и без протести тие му дозволија на Обама да ја уништи Либија, како што е сега ќе му овозможат на Трамп, иако не го сакаат, бидејќи тоа е објаснување дека за напад во Сирија сето има добра причина во казнувањето на диктаторот Асад и неговиот зол пријател Путин.

Дури и довчерашните херои на американската левица, како новинарот Глен Гринвалд, денес јавно тврдат дека нападот со хемиско оружје ", најверојатно, го извел Асад", без и најмали докази за овие тврдења.

Потоа, тука е целосна ротација на десната страна - истакнатите десничари се закануваат дека  Трамп ќе ја изгуби поддршката ако ја нападне Сирија. Не, не десничари како Џон Мекејн и Линдзи Греам - тие се десничари милитаристички и воено гладни. Зборуваме за луѓе кои спаѓаат во рамки на анти-естаблишмент, благо или не така благо издание. Еден Алекс Џоунс, добар дел од светот со право го смета за ментално непресметливо лице, Џонс, кој го направи неговиот успех изграден на лажни видови на егзотични и луди теории на заговор (од кои некои се повремени вистински) кој најмногу денес заработува со продажба на "витамини" сомнително потекло - Алекс Џоунс е меѓу најистакнатите кои ги осудуваат плановите за напади врз Сирија (иако Трамп му е омилен).

Еден Такер Карлсон, десничарски водител од Фокс Њуз, предупредува за нападите врз Сирија од ден на ден и неговите аргументи се целосно валидни.

Додека се чека исходот од опасната ситуација околу Сирија, надевајќи се дека неговиот адут сеуште ќе се откаже од планот за луда конфронтација со Русија, ова е секако нешто на што треба да се посвети внимание.

Светот се менува брзо, но политичката парадигма се врти побрзо од било кога. (vecer.mk)

Поврзани

Најнови вести

Коментари