Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во дебатната емисија 24 анализа на ТВ 24 изјави дека СДСМ со преземањето на власта и со формирањето на СЈО, јавнообвинителската служба ја има како политичка алатка за остварување на политички цели.

- Се мешате во судскиот и обвинителскиот систем. Блерим Беџети јавно кажа дека премиерот Заев му се јавувал да се изврши влијание за смена на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, месец дена потоа – Вангеловски е сменет. Ако тоа не е директно мешање, што е? – праша Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во анализа на 24 вести.

 

Најчитани вести