Фото: СДК.МК

Булварот „Илинден“ вечерва беше поплавен откако пукна водоводна цевка, а реките вода се излеваа покрај „Про Кредит“ банка па се до трговскиот центар „Сити мол“.  Излевањето на водата најпрво направи хаос во сообраќајот, а откако екипи на „Водовод и канализација“ го исклучија притисокот, водата се повлече, по што на асфалтот остана кал и тиња.

На самото место се присутни неколку екипи од ЈП „Водовод и канализација“ како и полициски возила кои го стопираа сообраќајот. Според првичните информации,  поплавувањето на булеварот е предизвикано поради пукање на цевка од водоводната мрежа во должина од шест метри. Упатените информираат дека до вакви дефекти доаѓа поради нагла промена на временските прилики, односно од многу ниски на високи температури и обратно.

Како што пренесува „Макфакс“, вонредно биле повикани повеќе екипи за да ја санираат штетата, кои ќе работат во текот на целата вечер. Водата засега е стопирана, а до утре се очекува да биде саниран и дефектот на цевката.

Иако во меѓувреме водата е повлечена од булеварот, големите вирови и наноси од кал сведочат за дефектот кој предизвика застој во сообраќајот во овој дел од главниот град.

0

Најчитани вести