Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го надгледуваше најновиот тест на повеќенаменскиот голем ракетен фрлач со големи размери, објавија официјалните медиуми од Северна Кореја, потврдувајќи ги ракетните тестови кои претходно ги пријави Јужна Кореја.

Јужнокорејската војска наведе дека повторно биле лансирани „проектили“, што обично значи балистички ракети со краток дострел, од централниот дел на земјата. Ракетите летале околу 330 километри пред да паднат во Јапонското Море.

Севернокорејската агенција КЦНА објави дека Ким Џонг-ун лично ја следел пробата, која имала за цел да се измери времето на делување на ракетниот фрлач. Агенцијата најави дека се предвидени уште проби. Вчерашната проба дојде неколку часа откако севернокорејските власти соопштија дека се подготвени да ги продолжат преговорите со САД за денуклеаризацијата.

извор: Makfax

Најчитани вести