Состојки:

1 килограм мелени варени домати
2 лажици шеќер
1 главица кромид
1 свежа или сува пиперка
сол по вкус
сецкан магдонос
1 чешне лук
200 грама макарони во форма на полжавчиња

 

Подготовка:

Кромидот се пржи заедно со пиперката, се додават варените домати со пола килограм вода и шеќер.

На тивок огон се вари околу половиба час.

Додатете ги макароните и оставете да вриат додека не омекнат

Се трга од рингла и се додава сецкан магдонос, а по желба и чешне ситно сецкан лук.

1

Најчитани вести