Киднапирањето на Србинката Марија Т. (35), која се случила на централниот градски плоштад во Торино, Италија, околу 10 часот во средата се здобива со неочекуван пресврт, бидејќи истражителите дошле до заклучок дека нејзиниот љубовник Зоран Н. најверојатно бил цел на киднапирањето. (42), но тој успеал да се спаси и да побегне од киднаперите преправени како полицајци!

Потсетуваме дека филмското киднапирање се случило среде улица, на очиглед на многу туристи и граѓани од Торино. Двајца мажи облечени како полицајци излегле од црн фолксваген туран, ја грабнале жената и ја одвлекле во комбето, додека мажот кој бил во друштво со неа избегал. Граѓаните веднаш повикале полиција, која ги уапси киднаперите во брза акција и ја ослободи Марија.

Неверојатни тврдења 

Сепак, приказната за киднапирањето на Србинката доби нов пресврт, бидејќи полицијата откри документи кои човекот што бегал ги изгубил во трчањето. Полицијата утврдила дека тој Србин претходно бил осуден за измама. Марија прво одбила да соработува со полицијата, а потоа раскажала неверојатна приказна. Таа, наводно, отпатувала во Торино за да се запознае со Зоран, и дека нејзиното пристигнување во Италија било чисто од љубовна природа. Таа исто така рече дека доѓла за да оди на делвна средба со Зоран тој ден како придружба.

- Високи потпетици, скршени за време на гужвите при киднапирањето, црвен фустан со црн принт, и скапа брендирана торба од 2.000 евра, во која беа 2.700 евра во готово. Вака изгледаше Марија Т. кога отиде на состанок со Зоран Н. тргнати накај Австриецот Едвард Липенски (58), кој подоцна се покажа како соучесник во киднапирањето. Тој пак, тврди дека ја намамил двојката, чие киднапирање го барал Германецот Мајкл Хофман (54), кој наводно бил измамен за 50.000 евра - јавуваат италијанските медиуми.

Полицијата не им верува: Ваква филмска приказна немало одамна.

- Откако реши да зборува, Марија тврдеше дека сакала да го запознае Зоран, со кого тогаш поминала две ноќи - изјавиле истражителите, кои исто така откриваат дека се сомневаат во овие тврдења, затоа што веруваат дека двајцата се познавале многу подолго.


- Зоран живее меѓу Торино и Виена, а ние веруваме дека ја запознал Марија во Виена и дека се договориле да се сретнат во овој италијански град, на кој Марија патувала со сопругот. Кога нејзиниот сопруг се вратил во Виена на работа, таа го продолжила престојот во Италија, но со Зоран - тврдат медиумите, и наведуваат дека на крајот Марија се вратила кај сопругот во Виена.

Мистериозна Марија: Лажеше дека е бремена


Италијанските медиуми објавија дека Марија, која има српско и австралиско државјанство, е родена во Македонија и тврдела дека е бремена за да биде пуштена од полиција.

„Таа беше однесена во болница, но лекарите утврдија дека тоа не е точно и дека не чека бебе“, рекоа тие. Како што велат, таа добила австралиско државјанство откако се омажила за маж од таа земја.

 

Ја остави сам: Истрчав затоа што се исплашив!


Зоран Н., идентификуван од полицијата откако ги изгубил документи додека бегал, му рекол на адвокатот дека ќе дојде во полиција во следните неколку дена, но дека ја оставил Марија Т. сам затоа што се исплашил.

- Тие се обидоа да ме одведат и мене во комбето. Истрчав затоа што се плашев дека ќе ме убијат - рече тој, наводно, и преку адвокат објаснил дека тој е тој што требаше да се сретне со човекот кој му понудил да работатат заедно. 

„Очигледно беше стапица“, додаде Србинот, кој, според медиумите, веќе е осуден на една година и шест месеци затвор за измама од 350.000 евра.

Најчитани вести