Бугарија плати 1,2 милијарди долари за набавката на осумте борбени авиони Ф-16 Блок 70, како и соодветната опрема и вооружување.

Со тоа, како што соопшти бугарското Министерство за одбрана, Софија ја исполни обврската по серија договори со САД.

Договорите за набавка на Ф-16 ги потпишаа бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов.

извор: Makfax

Најчитани вести