Состојки:

4 jajца

100 гр. шеќер

прстофат сол

100 мл. масло

1 каесичка пециво

околу 200 мл. млеко

околу 400 гр. брашно

Подготовка:

Откога се се измешаат сите состојки, кај американските палачинки има две работи на кои се обрнува внимание, прва е тестото кога ќе се подготви треба да стои 20 минути и второ е да се внимава на температурата во тавчето во кое ќе се пржат а тоа е помеѓу единица и двојка на ринглата.

Преливот се прави со неколку лажици павлака кои се меша со една лажица мед. За чоколаден фил се додава една лажица какао во прав.

Добра идеа е одозгора да се стави сладолед или смрзнато овошје.

Најчитани вести