Сопругата на тенисерот Рожер Федерер денеска е добро позната но малкумина знаат дека Мирка има љубовно минато за кое не сака многу да говори во јавноста.

Мирослава Вавринец е родена во 1978 година во Словачка, а кога имала само две години родителите се селат во Швајцарија. Таа исто како Роже беше професионална тенисерка до 2002 година.

Со Роже се запонала 2000 година на Олимписките игри во Сиднеј. Емоциите меѓу нив веднаш проработиле, но Мирка тогаш била верена за пребогат арапски султан.

Кога сфатила дека е вљубена во колегата, веднаш раскинала со султанот и се омажила со Роже и сега парот има четири деца.

Најчитани вести