Додека очите на светската јавност се насочени кон тензиите со Иран, американскиот претседател, Доналд Трамп, интензивно се бави со случајот на раперот АСАП Роки кој е затворен во Шведска.

„Имав многу добар и продуктивен телефонски разговор со шведскиот премиер Стефан Лофвен, кој ми вети дека тамошните власти ќе имаат фер однос кон американскиот државјанин АСАП Роки. Јас, исто така, го убедив дека АСАП нема да избега и лично се заложив за негова кауција или некоја друга алтернатива… Нашите тимови ќе бидат во контакт и се согласивме да разговараме повторно во следните 48 часа“, напиша Трамп на „Твитер“.

Како што претходно објави Си-ен-ен, првата дама на САД, Меланија Трамп и познатиот рапер Канје Вест побарале од Трамп да се вклучи во случајот Роки, што подоцна американскиот претседател и лично го обелодени на „Твитер“.

Роки, чие вистинско име е Раким Маерс, во Шведска беше уапсен на почетокот од јули, поради инцидент што се случил по концертот во Стокхолм на 30 јуни.

Реперот и неговата придружба, наводно, со стаклени шишиња претепале и расекле човек.

Судиите проценија дека АСАП Роки би можел да избега од Шведска, па му изрекоа мерка притвор додека трае истрагата.

 

извор: Makfax

Најчитани вести