Loading..

Мицкоски не успеа. Побегна од лидерска, но нема бегање од правдата, оцени СДСМ преку соопштение, ден откако не успеа одржувањето на лидерската средба.

Владејачката партија преку соопштението до јавноста се осврнува и на новиот предлог-закон за јавното обвинителство кој ќе влезе во собраниска процедура следната недела.

„Специјалното Јавно Обвинителство се интегрира со досегашното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и добива нов назив. Сите случаи кои се пред судовите, за кои СЈО е надлежно согласно закон, ќе ги продолжи и ќе ги застапува пред надлежните судови новото ЈО. Тоа е во интерес на граѓаните и државата. Нема одбрана на криминалот на Никола Груевски и режимот. Секој што го прекршил законот, без разлика на партиска или било каква друга припадност, ќе се соочи со правдата“, велат од СДСМ.

извор: Makfax

Најчитани вести