Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено претпладне.Ќе дува умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 20 до 29 степени.

Во Скопје, претпладне ќе биде променливо облачно со повремен дожд и ретки грмежи. Попладне облачноста ќе се намали и ќе дува умерен северен втер. Температурите ќе се движат од 16 до 25 степени.

Во следните денови времето ќе биде променливо и посвежо со локални врнежи од дожд кои повремено ќе бидат проследени со грмежи. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник.

извор: Makfax

Најчитани вести