39-годишен маж од Зеница загинал кога гром го удрил, како последива од невремето коешто вчера ја зафати Хрватска и регионот. Трагедијата се случила денес додека се наоѓал на трактор со неговиот татко, брат и двајца соседи.

Силна бура и дождови проследени со грмотевици и громови веќе неколку дена го зафатија регионот. Метеоролозите најавуваат топлотен бран неделава, со температури над 40 степени, кој ќе го зафати и Балканот.

извор: Makfax

149

Најчитани вести