Поранешниот француски претседател Николас Саркози не успеа да го избегне судењето врз основа на обвиненијата за корупција и злоупотреба на функцијата, изјави неговиот адвокат, во средата. Ова е првпат во модерната историја на Франција еден поранешен претседател да се соочи со обвиненија за корупција на суд.

Саркози е обвинет дека на судија му понудил помош да добие унапредување во Монако во замена за информации.

Касационскиот суд рече дека во случајот на Саркози, неговиот адвокат Тиери Херцог и поранешниот судија Жилберт Азибер, судењето е оправдано.

Судењето треба да започне следниот месец во Париз, но за истото сѐ уште не е одреден конечен датум.

Саркози не е првиот поранешен претседател кој се соочува со обвиненија. Во 2011 година, неговиот претходник Жак Ширак доби двегодишна условна казна за проневера и злоупотреба на јавните средства за време на неговиот мандат како градоначалник на Париз.

Случајот беше отворен откако истражителите ги прислушуваа телефоните на Саркози и Хрцог со цел да ги испитаат тврдењата дека поранешниот претседател добилл милиони евра за неговата изборна кампања во 2007 година од починатиот либиски лидер Моамер Гадафи.

Истрагата откри дека Саркози често комуницирал со Херцог на телефонски броеви купени под лажни имиња. Поранешниот претседател тврдеше дека не треба да оди на суд бидејќи судијата Азибер не ја добил работата во Монако.

Но, истражителите веруваат дека договорот пропаднал бидејќи Саркози и неговиот адвокат сфатиле дека телефоните им се прислушувани.

извор: Makfax

27

Најчитани вести