Британецот Тендај Мусвер е првиот осуден поради изработка на оружје со помош на 3Д принтер, кој може да испука смртоносен куршум, објави полицијата.

Деловите од оружјето биле откриени во рација во која се барала дрога во стан во централен Лондон, во октомври 2017 година.

Мусвер, кој ја признал вината пред лондонскиот суд, им рекол на истражителите дека испринтал 3Д пиштол во склоп со унивњерзитетски проект.

Но полицијата открила дека Мусвер на интернет гледал видео за тоа како да изработи оружје кое може да испука вистински куршуми.

Ова е прва пресуда во Британија која се однесува на производство на пиштол со помош на 3Д принтер.

извор: Makfax

305

Најчитани вести