Ракометарите на Пик Сегед цела сезона беа на врвот на табелата во шампионатот на Унгарија, одиграа нерешено на реваншот од финалето против Пик Сегед со 27:27, но останаа без титулата која ја бранеа. Веспрем после убедливата победа од 35:24 на првата средба практично го реши прашањето за шампионот, па вториот меч кој се играше во Сегедин беше само формалност. На тој начин Веспрем стигна до 27. круна во историјата на првенството на Унгарија.

На оваа средба во составот го немаше Дејан Манасков. Тој на првиот меч доби удар во пределот на бутниот мускул, па веројатно не сакаа да ризикуваат во Веспрем. Екс-голманот на Вардар, Арпад Штербик, пак, на овој меч влезе да одбрани пенал и тоа го направи со успех.

Давид Дејвис имаше одлично расположени ракометари кои беа успешни и знеаја што сакаат во текот на целата средба и без проблеми дојдоа до враќање на круната која лани ја загубија поради само еден гол разлика.

Извор: 24ракомет.мк

427

Најчитани вести