Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли тврдењата дека Техеран започнал преговори со САД.

Портпаролот на иранското министерство, Сед Абас Мусави, категорично ги отфрла наводите на официјалните претставници на Кувајт дека САД и Иран почнале преговори.

„Нема директни или индиректни разговори меѓу САД и Иран“, рекол Мусави.

Врховниот верски водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеј, на состанокот со високи владини претставници на 14 мај изјави дека Техеран одбил да го продолжи дијалогот со САД.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, еден ден подоцна на „Твитер“ порача дека е убеден дека Иран наскоро ќе сака повторно да започне преговори.

извор: Makfax

225

Најчитани вести