Фудбалерите на Шкендија кои од поодамна го имаа обезбедено шампионскиот трофеј, попладнево со убедлива победа над Академија Пандев го прославија успехот заедно со своите навивачи.До крајот остана уште едно коло. Со ова струмичка Беласица оди во втората лига

За тетовските „црвено-црни” ова беше 27.победа оваа сезона во Првата македонска фудбалска лига.

Резултати на натпреварите од 35.коло:
Шкендија – Академија Пандев 4:1
Беласица – Работнички 0:1
Македонија ЃП – Силекс 2:0
Шкупи – Ренова 2:2
Вардар – Победа 6:0.

Табела: Шкендија 79 бода, Вардар 63, Академија Пандев 57, Работнички 46, Шкупи 45, Ренова 44, Македонија ЃП 44, Силекс 41, Беласица 38, Победа 23.

485

Најчитани вести