Германија ја прекина воената обука во Ирак поради зголемените тензии во регионот, соопшти денес портпаролот на германското Министерство за одбрана.

Портпаролот кажа дека Германија има одредени сознанија дека постои ризик од напад кој би бил поддржан од Иран, но тоа не значи дека програмата за воена обука нема да продолжи во иднина, објави „Ројтерс“.

извор: Makfax

Најчитани вести