Легендарниот глумец Михајло Миша Јанкетиќ, починал денес во 81 година, освен многуте улоги позади себе оставил сопруга, четири деца и внуци

Синовите Радомир и Марко и ќеркитед Ива и Милица ги добил во 45 година во втор брак со балерината Светлана Кнежевиќ.

Две негови деца јавноста добро ги познава по остварени улоги.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Slatki mi ovi mali...#bracajanketici#milicajanketic#markojanketic#ivakraljica#inspektoremozeslika#micabolec

A post shared by Iva Ciric?❤ (@ciriciva_janketicusa) on

Марко и Милица тргнале по стапките на таткоим и афирмирани глумци се.

Ива се одлучила за балет и од бракот со ватерполистот Александар Чириќ, на Јанковиќ им подарила две внучиња – Зоја и Вукашин.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

?

A post shared by Iva Ciric?❤ (@ciriciva_janketicusa) on

Миша бил многу врзан за своите внуки кој, кога и да можел, им го посветувал секој момент...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Deda se voli najvise❤#mojimomci#drugari

A post shared by Iva Ciric?❤ (@ciriciva_janketicusa) on

Синот Радомир за разлока од братот и сестрата, глумата не го интересирала. Тој работи како полицаец и има син Срѓан.

Најголема љубов на Миша била неговата сопруга Светлана, позната балерина, во која се вљубил кога таа имала само 16 години, а тој 12 години повеќе. Се венчале шест години подоцна.

Миша во младоста важел за еден од најзгодните глумци...

Најчитани вести