Потребни состојки:

  • 1 бајат леб
  • 1/2 л јогурт
  • 400 мл павлака 
  • 4 јајаца
  • 5 лажици масло
  • 1 лажичка сол
  • 1 кесичка прашок за печиво

Начин на приготување: Во јајцата ставете сол и изматете ги со жица. Додајте масло, па прашок за печиво. Додадете ги и останатите состојки и добро разматете. Во намастен плех наредете коцки леб и прелијте ги со смесата која претходно сте ја направиле. Посипете сусам или морска сол одозгора. Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ја питата да се пече околу 35 минути. Кога ќе биде готова прекријте ја со крпа и оставете ја петнаесетина минути пред послужување.

Најчитани вести