Во напад на вооружани напаѓачи врз католичка црква во африканската држава, Буркина Фасо убиени се најмалку 6 лица, меѓу кои и локален свештеник, пренесе „Франс 24“.

Се наведува дека напаѓачите отвориле оган врз верниците на почетокот на утринската миса во селото Дабло.

извор: Makfax

Најчитани вести