Велики Петок е строг пост, обично велат дека се пости само со леб и вода, но сепак оние најмладте може да ги израдувате и со посни благи топчиња кои се превкусни.

Овој стар рецепт за колачи е стар преку 6000 гонини, а има само две состојки.

Во старите записи се споменува дека војниците го јаделе за да им даде сила пред борбите.

Потребни состојки:

300 грама паста од мелен сусам

300 грама мед

Подготовка:

Добро измешајте ги двете состојки и формирајте топчиња, оставете ги да се оладат и спремни се за конзумирање.

Најчитани вести