Потребни состојки:

  • леќа, хељда, морков во ист сооднос (на пр., по ½ шолја од сите)
  • средината од 2-3 парчиња стар леб
  • по желба праз/кромид/лук/магдонос
  • сол, бибер, кари, вегета

Начин на приготвување: Леќата се вари околу 30 миниту (да биде цврсто зрното) и се цеди. Хељдата се мие, се вари во малку вода (колку да ја покрие), првата вода се фрла; во втората вода се додава сол; кога ќе ја впие целата вода тогаш е сварена. Морковот се бари на пареа или се вари (ако се употребува праз истата постапка како за морковот). Зеленчукот се сечка на ситно, се меша со леќата и хељдата (ако нема хељда, може ориз или просо), се додава сув леб и се зачинува по вкус. Смесата се меша убаво, се остава да отстои за да го впие вишокот течност, се обликуваат ќофтиња (или ќебапи). Се редат во тавче посипано со брашно (може палента или презла место брашно) и се печат во претходно загреана рерна до 200°С околу 40 минути до 1 час.

Најчитани вести