Loading..

Потребни состојки:

  • 5 лажици булгур
  • 1/2 шолја јагоди
  • 1/2 шолја млеко
  • 3 лажици лешници
  • 1/2 лажица јаворов сируп или мед
  • прстофат мелен цимет

Начин на приготвување: Измешајте го до пола зготвениот булгур со овошјето и лешниците. Млекото малку загрејте го и со него прелијте ја веќе подготвената смеса (булгур со овошје и лешници). Додајте сируп и цимет и сè измешајте и оставете кратко да отстои за булгурот убаво да ја впие течноста.

Најчитани вести