Британската полиција уапси 113 активисти за климатски промени кои ги блокирале главните мостови и крстосници во централен Лондон, предизвикувајќи сообраќаен прекин.

Лондонската полиција соопшти дека се уапсени вкупно 113 лица, повеќето поради кршење на законот за јавен ред и опструкции на автопатишта, пренесе „Ројтерс“.

Климатската група која стои зад протестите, бара од владата да прогласи климатска и еколошка кризна состојба и да ги намали емисиите на гасови со ефекти на стаклена градина на нула, до 2025 година.

извор: Makfax

4
loading...

Најчитани вести